Cykloturistika - Žitnoostrovské cyklotrasy

Slovensko je vďaka rôznorodosti terénu a rázovitosti svojich regiónov ideálnym miestom pre cykloturistiku. Nadšencom tohto športu poskytuje dobre značené trasy pre horské, ale aj cestné bicykle. Zavedú Vás na nádherné miesta a zákutia jednotlivých regiónov.

Rovnako ako je rozmanité Slovensko, rozmanité sú aj cyklotrasy, ktoré ho križujú. Vďaka tomu budú vaše výlety do prírody alebo za pamiatkami rozmanité, zaujímavé a vždy nové.

Dunajská cyklomagistrála

Patrí medzi najobľúbenejšie cyklotrasy v strednej Európe a zároveň je to najfrekventovanejšia cyklistická trasa v Európe. Na Slovensko dunajská cyklotrasa prechádza hraničným prechodom Berg – Bratislava. Vedie po hrádzi Dunaja cez Petržalku. Za Bratislavou nájdete hlavne korčuliarov, povrch hrádze je až po Gabčíkovo asfaltový. Dunaj sa tu po riadne rozširuje vďaka Hrušovskej zdrži – súčasti vodného diela Gabčíkovo. Z Bratislavy po pravej strane rieky prechádza trasa mestskou časťou Čunovo popri areáli vodných športov, po ľavej strane rieky cez prístav a Hamuliakovo do Gabčíkova.

Dunajská cyklocesta je súčasťou cesty Eurovelo 6, ktorá vedie od Atlantiku z mesta Saint-Brévin-les-Pins vo Francúzku a na Dunajskú cyklocestu sa pripája v nemeckom meste Tuttlingen. Od rumunského mesta Tulcea pokračuje pobrežím Čierneho mora až do mesta Constanta. Väčšinou vedie po vedľajších cestách s malou premávkou alebo po cyklocestách. Po oboch brehoch Dunaja na nás čakajú mohutná vodné diela, vinohrady, romantické zrúcaniny gotických hradov aj barokové kláštory a zámky, a tak je zájazd priam ideálny pre milovníkov histórie, pamiatok a cyklistiky.

Na Slovensku prechádza Dunajská cyklotrasa hraničným prechodom Berg a môže byť výborným tipom pre Vašu dovolenku na Slovensku. Vedie po hrádzi Dunaja smerom k Prístavnému mostu. Od Prístavného mosta pokračuje cyklistická trasa po oboch stranách Dunaja, resp. Vodného diela Gabčíkovo po obec Vojka nad Dunajom na pravej strane vodného diela a na ľavej do Gabčíkova. Z Gabčíkova už pokračuje trasa do Medveďova a Komárna iba po ľavom brehu Dunaja. Dunajská trasa vedie väčšinou po hrádzach a účelových komunikáciách pozdĺž Dunaja. Aj keď je nenáročná, pohyb po nej sťažuje veterné počasie.

Dunajská cyklistická cesta na území Slovenska je dlhá 168 km. 
Cykloturistika môže byť zaujímavým tipom pre rodinnú dovolenku na Slovensku.