Žitnoostrovské cyklotrasy - Trasa č.7

Chceli by sme Vám predstaviť niektoré cyklotrasy v okolí Veľkého Mederu, ktoré absolvovali naši hostia - manželia Šímovi.

7. TRASA: Hrádza vodného diela Gabčíkovo - Kompa Vojka nad Dunajom -  Kyselica - hrádza vodného diela Gabčíkovo (37 km; 19 metrov prevýšenie)

Popis cyklotrasy vodného diela Gabčíkovo – komp Vojka nad Dunajom -  Kyselica – hrádza vodného diela Gabčíkovo

Cesta k obrovskému vodnému dielu Gabčíkovo je pre cyklistov náročnejšia. Výlet je potrebné naplánovať na celý deň. Z Mederu na bicykli len na samotnú hrádzu Gabčíkovo je to  približne 25 kilometrov. My sme mali to šťastie, že sa nás ujal majiteľ hotela Orchidea *** pán Štefan. Zobrali sme na výlet ešte pani Stellu. Tá si požičala bicykel z hotelovej požičovni. Podotýkam, že je to dáma, u ktorej sa vek neprezrádza. Navyše na bicykli už dlho nesedela. Napriek tomu sa dala zlákať. Majiteľ hotela nás naložil do dodávky aj s tromi bicyklami. Vyložil našu trojčlennú skupinku na hrádzi Gabčíkova pri elektrárni. Vyšli sme smer Bratislava. Cyklomagistrála je tu rovná, asfaltová, bez jedinej diery, štrbín, zákernosti. Chvíľu nám pod kolesami praskali mušle, ktoré na cyklotrasu vyniesli čajky. Všade, čajky, kormorány, labute. Po pravici obrovská vodná plocha. Po ľavici pod nami malebné dedinky, vodný kanál. Pozorovali sme veľké nákladné lode, výletné parníky, rýchle vznášadlá. Po nejakých 18 kilometroch sme dorazili do Vojky nad Dunajom. priamo na hrádzi je prievoz - kompa (teda ja tomu hovorím vznešený trajekt). Zišli sme z cyklomagistrály do Vojky k perfektnej krčme (je ju vidieť z hrádze), aby sme doladili našu ďalšiu trasu. Nechcelo sa nám vracať po rovnakej strane. Po chvíli váhania sme riskli prevoz kompou na druhú stranu. Na trajekte síce prevažovali osobné autá, ale stretli sme tam skupinku cyklistov. Tí prišli z Bratislavy a tiež sa chceli vrátiť po druhom brehu. Na kompe sme sa porozprávali, ako sa im išlo po vetre, pretože my sme išli v silnom západnom protivetre. Vraj to bolo super. To upokojilo aj pani Stellu. No a bratislavčania mali pravdu. Po druhej strane priehrady nám vietor fučal do chrbtov tak, že sme ani nemuseli príliš šliapať. Pani Stella statočne zvládla ďalších 18 kilometrov. Sama tomu neverila. Obišli sme poriadny kus monumentálneho vodného diela. Ale úprimne, keby sme to nemali s odvozom z Mederu, tak sa na prechádzku okolo Gabčíkova nevydáme.