Žitnoostrovské cyklotrasy - Trasa č.2

Chceli by sme Vám predstaviť niektoré cyklotrasy v okolí Veľkého Mederu, ktoré absolvovali naši hostia - manželia Šímovi.

2. TRASA:  Veľký Meder - Číčov - Trávník - Tôň - Zemianska Olča - Lipové - Sokolce - Brestovec - Okoč - Veľký Meder (39 km; 29 metrov prevýšenie)

Popis cyklotrasy Veľký Meder - Číčov – Trávník – Tôň – Zemianska Olča – Lipové – Sokolce – Brestovec –Okoč - Veľký Meder

Opäť zdolávame juh. Od hotela Orchidea *** ideme ku križovatke na Kľúčovec, čo je doprava, my volíme smer doľava na Čičov. Do Čičova sú to tri kilometre po pohodlnej cestičke medzi lesíkmi. Na kraji Čičova je veľký rybník, o kus ďalej je jazero. V centre majú upravený pamätník. Pýtam sa miestneho chlapca na krčmu. Nerozumie nám. Staršia pani sa ospravedlní, že tiež "nevie veľa po slovensky", ale pomôžte si rukami. Navigovala nás dobre. Občerstvíme sa v miestnej krčme. Na toalety je to z nej niekoľko desiatok metrov, pričom milý pán krčmár zaujato rozpráva históriu týchto stavaní. Bohužial, jeho maďarčine zmiešanej so slovenčinou veľmi nerozumieme. Ku krčmičke sme od hlavnej cesty išli popri pamätníku doprava, tak sa vraciame späť na tú hlavnú cestu a ideme cez Trávnik, Tôň, Zemiansko Olču do Lipového. Premávka je minimálna. Dá sa pozorovať príroda, obľúbené vodné kanály s vtáctvom. Pri kostole je prudká zákruta doľava a po ľavej ruke máme opäť vodný kanál. Chceme isť do Sokolca. Z mapy sme nevyčítali, aký je povrch tohto zhruba troj kilometrového úseku. Čaká nás tvrdý oriešok: štrkopiesok. Po ňom sa na kolesách ide veľmi zle. Vyčerpaní (v tieni je 35 stupňov) sa snažíme nazbierať silu na benzínke v Sokolci. Berieme to cez Brestovec a Okoč. To už poznáme dobré, nefrekventované cestičky s okočským super cyklistickým chodníkom. Celá trasa je vynikajúca, len je treba vybrať na tento výlet iný deň, nie tropický.